بیو دیزل

بیو دیزل یک سوخت تجدید پذیر تولید شده از روغن های گیاهی و چربی های حیوانی می باشد. روغن پالم، نارگیل، دانه های سویا و حتی روغن استفاده شده در پخت و پز از جمله مواد خام معمولی برای تولید بیودیزل محسوب می گردد. بيشتر تمايلاتي كه امروز براي توليد بيوديزل وجود دارد ناشي از ظرفيت بسيار بالاي توليد سويا، توليدات مازاد و كاهش قيمت‌ها می باشد. بادام زميني، پنبه دانه، گل آفتاب گردان و كنولا (گونه‌اي از دانه شلغم روغني) از منابع روغني ديگرقابل استفاده در تولید سوخت بیودیزل محسوب می شود. اِسترهاي ساخته شده از این منابع ممکن است در ميزان انرژي عدد سِتان (مشابه عدد اكتان بنزين) يا ديگر مشابهات فيزيكي كمي متفاوت باشند، اما مي‌توانند با موفقيت در موتورهاي گازوئيلي مورد استفاده قرار گيرند.
استفاده از بیودیزل به بصورت خالص (B100) جایگزین مناسبی برای سوخت موتورهای دیزل محسوب می شود اما امروزه استفاده از آن بیشتر به عنوان یک مکمل افزودنی به دیزل های نفتی رایج می باشد. برای مثال B20 ترکیبی از 20% بیودیزل و 80% دیزل نفتی است که منجر به تولید سطح پایینی از ذرات مونو اکسید کربن و هیدروکربن های نسوخته می شود.

 

مزایای استفاده از بیو دیزل

1. تجدید پذیر بودن منابع تولید
2. کاهش میزان دی اکسید کربن حاصل سوختن به مقدار 78% نسبت به سوخت های فسیلی
3. نداشتن آلاینده های گوگرد و سولفات و عدم نقش در تولید باران اسیدی
4. کاهش انتشار آلودگی های هیدروکربنی به میزان 56%
5. روانکاری بالاتر نسبت به سوخت فسیلی که باعث دوام بیشتر قطعات موتور می شود.
6. کاهش ورود عوامل سرطان زا به محیط تا 94% کمتر نسبت به سوخت های فسیلی
7. تولید کمتر مونو اکسید کربن و ذرات دوده در حین سوختن نسبت به سوخت فسیلی


فرآیند شیمیایی تولید بیودیزل و اهمیت اختلاط در آن

بيوديزل را مي توان از روغن هاي گياهي تازه و يا مستعمل و چربي حيوانات توليد كرد. اين ماده از منابع داخلي قابل تجديد بوجود مي‌آيد بطوری که قابل تجزيه بيولوژيكي بوده و هنگام استفاده بعنوان يك جزء تركيبي، حداقل تغييرات در موتور مورد را به همراه دارد. این سوخت نسبت به گازوئيل فسیلی، سوختي پاك محسوب می گردد. روغن‌هاي گياهي مي‌توانند براي توليد تركيبات شيميائي كه اِستر خوانده مي‌شوند، با يك الكل (معمولاً متانول) تركيب شوند. زمانيكه اين اِسترها به عنوان سوخت مورد استفاده قرار گيرند، بيوديزل نامیده می ‌شوند. گليسيرول كه در داروسازي و توليد لوازم آرايشی و بهداشتی نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد به عنوان يك محصول فرعي توليد مي شوند.
بیودیزل طی فرآیند تبادل اِستری transesterification تولید می شود. در اين فرآيند ابتدا روغن گياهي (يا چربي حيواني) باید از فيلتر عبور داده شده و سپس براي از بين بردن اسيدهاي چرب آزاد، با مواد قليایی مخلوط مي‌گردد؛ در آخر با يك الكل (معمولاً متانول) و يك کاتاليزور (معمولاً هيدروكسيد سديم يا پتاسيم) تركيب مي‌شود. تري گليسريدهاي روغن براي تشكيل اِسترها و گليسرول واكنش شيميايي انجام مي‌دهند و بعداً‌ از يكديگر جدا شده و مورد تصفيه قرار مي‌گيرند.


تجهیزات اختلاطی برای تولید بیودیزل

با بیان نحوه تولید بیودیزل می توان دریافت که اختلاط مناسب برای به حداکثر رساندن بازده تولید و کاهش ناخالصی ها امری ضروری و مهم بوده که برای داشتن یک اختلاط خوب باید از مناسب آن استفاده نمود.

 

استفاده از استاتیک میکسر در فرآیند تولید بیودیزل

یکی از پرکاربردترین نوع میکسرهایی که در مراحل مختلف تولید بیودیزل بکار می روند، استاتیک میکسرها می باشند. معمولاً از استاتیک میکسر (با 4 تا 6 المان و یا بیشتر) در راکتورهای همزن دار برای اختلاط (به عنوان مثال برای اختلاط تری گلیسیرید الکل و کاتالیزر) و گرم کردن اولیه اجزا در مسیر حرکت به سمت راکتور اصلی استفاده می شود.
استاتیک میکسرها همچنین می توانند در یک لوپ برای اختلاط مداوم اجزای تشکیل دهنده در واکنش نصب شوند. این میکسرها دارای المان هایی هستند که به صورت سری پشت سر یکدیگر قرار می گیرند. هنگامی که سیال از میان هر المان عبور می کند، جریان به طور مداوم به زیر لایه هایی تقسیم شده و در جهت عقربه های ساعت می چرخد. سپسجهت چرخش در خلاف جهت عقربه های ساعت تغییر می کند. این روش تقسیم جریان و تولید خطوط جریان منجر به اختلاط بسیار کارآمد و تکرار پذیر با افت فشار حداقلی می شود.در حالت جریان آشفته در یک استاتیک میکسر، حرکت تصادفی مولکول ها و شکل گیری گرداب ها به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.
در این میکسرها انرژی لازم برای اختلاط در قالب فشار توسط پمپ روی اجزای مایع تامین می شود. از آن جایی که هیچ بخش متحرکی در استاتیک میکسر وجود ندارد، اساساً نیازی به تعمیر و نگهداری نخواهد بود و می توان آن را به راحتی به عنوان بخشی از سیستم لوله کشی نصب نمود. همچنین می توان آن ها را به عنوان یک اتصال قابل برداشت در لوله ها نصب نمود و یا اینکه به صورت یک ماژول کامل با اتصالات فلنج دار عرضه کرد. همچنین بر خلاف مخازن همزن دار، استاتیک میکسرها تطبیق پذیری بالایی دارند و قادر به ارائه سرویس به مخازن با اندازه های مختلف می باشند.

 

استفاده از دینامیک میکسر (میکسر Inline High Shear) در فرآیند تولید بیودیزل

نوع دیگری از دستگاه های اختلاطی درون خطی که در تولید بیودیزل استفاده می شود، میکسر برشی می باشد. این میکسر برای گردش محصول درون یک راکتور استفاده می شود.
این میکسر به اختلاط شدید و امولسیون سازی فازهای ترکیب ناپذیر مانند اتانول و روغن سویا کمک می کند که از طریق در معرض قرار دادن سطح بیشتر با سایت های واکنش باعث افزایش عملکرد و کاهش زمان واکنش می شود.
میکسر برشی در مقایسه با استاتیک میکسرها علاوه بر اختلاط توزیعی، اختلاط پخشی نیز ایجاد می کند و اندازه ذرات را کاهش می دهد.

 کاربرد میکسر در تولید بیودیزل,mixer,biodiesel,میکسر بیودیزل,استاتیک میکسر,فروش میکسر صنعت بیودیزل,دیزل,سوخت زیستی,عدد ستان,اکتان بنزین,منابع تولید بیو دیزل