مبدل های حرارتی (Heat Exchanger)

در صنایع بزرگ مانند نفت، گاز، مواد شیمیایی، پتروشیمی، فرآیند و … یکی از مهمترین عملیات اجرایی بر روی مواد، عمل تغییر دما می باشد. یکی از روش های پرکاربرد برای تغییر دمای مواد، روش تبادل حرارتی است که در آن توسط دستگاهی به نام مبدل حرارتی یا HEAT EXCHANGERS حرارت از یک مایع یا گاز به یک مایع یا گاز دیگر انتقال می یابد. اساس کار در مبدل حرارتی بر مبنای عبور دو سیال در مجاورت یکدیگر می باشد. برای جلوگیری از اختلاط دو سیال با یکدیگر از جداره ای فلزی استفاده می شود.

انواع مبدل های حرارتی بطور فهرست شده عبارتند از:

1- بویلر: یا دیگ بخار که برای تهیه بخار آب بکار می رود.

2- سوپر هیتر: برای خشک کردن و تهیه بخار فوق اشباع استفاده می شود.

3- پیش گرم کن یا اکونومایزر: برای گرم کردن آب تغذیه دیگ بخار بوسیله گازهای گرمی که از دیگ بخار به طرف دودکش حرکت می کنند. بکار می رود و درجه حرارت آب را به 450 درجه فار نهایت می رساند. در این روش انرژی گرمایی بخار بجای هدر رفتن و آزاد شدن در محیط به سیستم باز می گردد که این امر سه مزیت اساسی محسوب می شود. این سه مزیت عبارتند از: صرفه جویی در هزینه ی گرم کردن آب، کاهش استفاده از سوخت فسیلی و متعاقباً کاهش آلودگی هوا و کاهش گرمایش زمین بدلیل مصرف سوخت کمتر و استفاده مجدد از انرژی گرمایی بخار برای گرم کردن آب.

4- ری بویلر جوشاننده: مبدلی که مواد حاصل از برج های تقطیر را بوسیله بخار آب یا نفت داغ گرم می کند و قسمتی از مواد را به بخار تبدیل می نماید.

5- هیتر یا گرم کننده: مبدلی است که فقط درجه حرارت سیال را افزایش می دهد بدون اینکه در حالت سیال تغییری داده شود.

6-تبخیر کننده: مبدلی است که باعث تبدیل مایع به بخار می شود.

7-کولر: مبدلی است که باعث کاهش درجه حرارت و خنک کردن سیال شده بدون اینکه حالت سیال عوض شود.

8-کندانسور یا چگالنده: وظیفه این مبدل حرارتی تبدیل بخارات حاصل از عمل تفکیک به مایع و همچنین جهت صرفه جوئی در آب تغذیه دیگ بخار، بخار مرده (DEAM STEAM) خروجی توربین های بخار را به آب مقطر تبدیل کرده و به دیگ بخار بر    می گرداند.

9-سرد کننده یا چیلر: بوسیله مایع پروپان باعث سرد کردن مواد گرم می شود.

10-برج های خنک کننده آب: تشکیل شده از طبقات چوبی مشبک که بطور افقی بر روی هم نصب شده و آب از بالا به پایین و هوا از پایین به بالا جریان دارد و باعث خنک شدن برای استفاده مجدد می شود.

11- مبدل حرارتی: اگر تبادل حرارت بین دو مایع انجام شود، دستگاه را مبدل حرارتی یا HEAT EXCHANGER گویند.

به عبارت دیگر اگر هیچکدام از سیالات نه تبخیر شود و نه تقطیر این دستگاه را مبدل حرارتی یا هیت اکسچنجر گویند.

مبدل های حرارتی پوسته و تیوب SHELL & TUBE HEAT EXCHANGER

این نوع مبدل، معمول ترین نوع مبدل حرارتی در صنعت نفت بوده و دارای سطح انتقال حرارت زیادی در واحد حجم اشغال شده می باشد. این نوع مبدل از نظر طراحی به دو دسته ی مستقیم Straight و یا U شکل تقسیم می شوند.

در نوع مستقیم، تعدادی تیوب بصورت موازی در کنار یکدیگر قرار دارند. در این نوع ابتدا و انتهای تیوب ها توسط دو صفحه ی روزنه دار معروف به صفحه تیوب (TUBESHEET) و از طرفین توسط پوسته ای استوانه ای شکل محصور می شوند. این پوسته در ابتدا و انتهای خود دارای دو مجرا جهت ورود سیال می باشد. همچنین در داخل این پوسته نیز صفحاتی نیم دایره ای قرار گرفته اند که علاوه بر استحکام بیشتر تیوب ها در درون پوسته، مسیر سیال درون آن را از حالت مستقیم به حالت مارپیچ تغییر می دهد.

در نوع U شکل، تیوب ها بصورت حرف U می باشند در نتیجه در این نوع مبدل بدلیل قرار گرفتن ابتدا و انتهای تیوب ها در یک سمت، تنها در یک طرف مبدل صفحه تیوب وجود خواهد داشت.

به سیالی که درون تیوب ها جاری می شود، سیال طرف تیوب (TUBE SIDE FLUID) و به سیال دیگر که خارج از تیوب ها و در داخل پوسته جریان دارد، سیال طرف پوسته ( SHELL SIDF FLUID) نام گذاری می شوند.

طبقه بندی مبدل های حرارتی

مبدل های حرارتی بر اساس اختلاف در ساختمان، به صورت زیر تقسیم می شوند:

– مبدل حرارتی سر شناور

– مبدل حرارتی U شکل

– مبدل حرارتی با دو صفحه تیوب ثابت

مبدل حرارتی پاکزیست مدرن

شاخص ترین مشخصه مبدل های حرارتی این شرکت، بازدهی بسیار بالای آن ها می باشد. این مزیت حاصل تجهیز این مبدل ها به المان های استاتیک میکسر بوده تا برای سیالاتی با گرانروی بسیار بالا یکی از بهترین انتخاب ها شوند.

کاربرد این محصول محدوده وسیعی از صنایع را مانند فرآیند پلیمر، صنایع مخمر، کاغذ، صنایع غذایی، نوشیدنی ها و … را شامل می شود.

این مبدل های حرارتی به سبب نوع خاص طراحی بیشترین ضریب هدایت حرارتی را دارا می باشند.

در نوع عادی این محصول از تیوب های تو خالی برای انجام عمل انتقال حرارت استفاده می شود که در رژیم های آرام (LAMINAR) لایه ای از سیال دیواره تیوب ها را می پوشاند.

این لایه ضریب هدایت حرارتی را بشدت کاهش می دهد، ولی با استفاده از مبدل های حرارتی مسلح به المان های پیچشی، این مشکل تا حد زیادی حل می شود؛ بدین صورت که سیال در طول حرکت در تیوب مکرراً از دیواره به سمت مرکز و از مرکز به سمت دیواره حرکت می کند که این امر منجر به افزایش ضریب انتقال حرارتی می گردد.

مبدل حرارتی,Heat Exchanger,تولید و فروش انواع مبدل حرارتی با ضریب انتقال حرارت بالا مجهز به المان های استاتیک میکسر,مبدل حرارتی صنایع نفت و گاز و پتروشیمی

شرح محصول

1) صنایع پلیمر مانند: استایرن، اتیلن، پلی استر، نایلون – سیلیکون، چسب و درزگیرها

2) صنایع پلاستیک مانند: فوم های اکسترودر

3) صنایع غذایی مانند: شکلات، صنایع لبنی، شیره شکر و شیره ذرت

4) صنایع انرژی مانند: اختلاط نفت و ذغال سنگ، صنایع پتروشیمی و نفت

5) صنایع کاغذ و خمیر کاغذ مانند: تولید لیکور سیاه ، مقوا و …

6) سایر کاربردها و صنایع مانند: صنایع رنگ، شیمیایی، کشاورزی، تولید آسفالت، دوغاب، درزگیرهای لاستیکی و …

 

استیل 304 یا 316

ساخت المان ها از نوع کشویی .

پوشش المان ها از نوع ETFE .

جهت دانلود مستندات این محصول از لینک ذیل استفاده فرمائید