کاربرد میکسرها در صنعت آب‌وفاضلاب

کاربرد میکسر در صنعت تصفیه و شیرین سازی آب

یکی از حیاتی‌ترین تجهیزات در تصفیه‌خانه‌های آب شیرین شهری و همچنین آب‌شیرین‌کن‌های صنعتی، میکسر‌ها هستند. این میکسرها برای حجم‌های مختلف و برای کاربرد‌های ذیل طراحی و عرضه می‌گردند.

فرآیند انعقاد و لخته سازی (Flash Mixers & Flocculators)

 جداسازی املاح نامحلول از آب، یک فرآیند کلیدی و غیرقابل‌اجتناب در تصفیه و ایضاً شیرین سازی آب است. ابتدا به آب مواد منعقد کننده‌ای مانند کلروفریک (FECL3) و یا پلی‌آلمینیوم کلراید (PAC) اضافه‌شده و توسط همزن توان بالا، همگن می‌شود. سپس در مخزن لخته سازی ماده‌ای فلوکولانت مانند پلی آکریلیک آمید آنیونی یا کاتیونی (PAM) اضافه می‌گردد و توسط همزن‌های دور آرام یا لخته‌ساز‌های پارویی به تشکیل لخته و ته‌نشینی املاح جامد کمک می‌کند.

کنترل pH

 در آب‌شیرین‌کن‌های صنعتی بهتر است آب، قبل از ورود به غشا‌های شیرین سازی، اندکی اسیدی باشد (pH<7) تا از رسوب نمک‌ها بر روی ممبران (Membrane) ممانعت گردد.

برای این منظور به دو روش عمل می‌شود:

  • ماده اسیدی در مخزن اضافه‌شده و توسط میکسردینامیک به محلول همگن تبدیل می‌شود.
  • اسید موردنظر قبل از استاتیک میکسر به خط تزریق می‌شود و بعد از عبور از میکسراستاتیکی، آب با pH موردنیاز تولید می‌گردد.

تولید و استفاده از شیر آهک (Lime Slurry)

شیر آهک یا دوغاب آهک با اهداف ذیل در صنعت تصفیه آب به کار گرفته می‌شود:

  • تنظیم pH و خنثی‌سازی آب‌اسیدی
  • کمک به انعقاد بهتر و حذف مواد عالی
  •  حذف سختی آب

استفاده از آهک نیازمند بهره‌گیری از میکسرها در دو بخش مختلف است که عبارت‌اند از:

  • آهک به‌صورت پودر جامد تولید می‌گردد. قبل از استفاده باید به محلول 10 الی 15 درصد تبدیل گردد. در این بخش پودر آهک وارد مخزن مجهز به همزن دینامیکی            می‌شود و به محلولی با غلظت معین که اصطلاحاً شیر آهک گفته می‌شود تولید می‌گردد.

  • شیر آهک آماده‌شده به مخزن تصفیه آب یا خطوط انتقال تزریق می‌شود می‌تواند با میکسر صنعتی دینامیک یا استاتیک میکسر به محلول همگن تبدیل شود.

کٌلرزنی

آخرین مرحله از نوع فرآیند تصفیه آب اعم از شهری یا صنعتی اضافه نمودن نوعی از بایوساید به آب خروجی است تا میکروارگانیسم‌های موجود و یا میکروارگانیسم‌هایی که ممکن است در فرآیند انتقال اضافه شوند، حذف گردند.

یکی از رایج‌ترین بایوساید‌های مورداستفاده عنصر کُلُر است. این عنصر به‌واسطه الکترونگاتیوی بالا، باعث اکسید شدن میکروارگانیسم‌ها شده و آن‌ها را از بین می‌برد.

 محلول کُلُر به سه حالت در بازار موجود است:

  1. محلول سدیم هپوکلرید یا مایع آب‌ژاول با غلظت حداکثر 11% که در ایران با برند وایتکس شناخته‌شده است.
  2. ماده جامد کلسیم هپوکلرید با غلظت حدوداً 70درصد
  3. کلر گازی با غلظت 99% که در تصفیه‌خانه‌های شهری مورداستفاده قرار می‌گیرند.
chlorine-chemical-element-sign-with-atomic-number-atomic-weight-periodic-table-element

استاتیک میکسر‌ها ایده‌آل‌ترین نوع همزن برای اختلاط کلر و آب به شمار می‌روند. به عبارت دقیق‌تر کلر باید در نزدیک‌ترین محل به همزن‌ استاتیکی تزریق شود تا با عبور از آن محلولی همگن تولید گردد.

X